piątek, 30 grudnia 2016

POMIDORKI KOKTAJLOWE W ŚWIĄTECZNEJ ODSŁONIE

Po świątecznych słodkościach, macie z pewnością ochotę na coś wytrawnego. Proponuję Wam prostą, a zarazem wykwintną przekąskę, którą możecie zaserwować swoim gościom zarówno na co dzień, jak i na każdą specjalną okazję, na przykład w sylwestrowy wieczór (pomysł na przyszły rok). Sięgnijcie również po inne przepisy, które pomogą Wam skomponować sylwestrowe menu i nie tylko. Życzę Wam wszystkim pięknego Nowego Roku! 
 




 
Przygotowanie : 40  min.

Pieczenie: 12 min.

Repos : 2 godz.

Dla 4 osób

● 75 g miękkiego masła

● 75 g mąki

● 1/3 opakowania proszku do pieczenia

● 80 g startego parmezanu

● 450 g serka kremowego (typu Philadelphia) 

● 500 g pomidorków koktajlowych (najlepiej czerwonych i żółtych)

● Kilka listków bazylii

● Oliwa z oliwek

● Ocet balsamiczny


Przygotuj ciasto: w misce wymieszaj masło, mąkę, proszek do pieczenia i parmezan. Ugnieć ciasto, owiń je folią spożywczą i wstaw na 2 godziny do lodówki. Następnie rozwałkuj ciasto na grubość około 5 mm. Wykrawaj kwadraty o bokach 10 x 10 cm. Ułóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, wstaw do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180°C, i piecz przez około 12 minut. Serek przełóż do szprycy do wyciskania kremów lub do rękawa cukierniczego, i wyciskaj na lekko przestudzone ciasto cienkie, podłużne paski. Następnie ułóż na wierzchu pomidorki po uprzednim ścięciu z nich czubków, układając na przemian żółte i czerwone, dopraw solą i świeżo zmielonym pieprzem. Skrop oliwą z oliwek i octem balsamicznym. Udekoruj listkami bazylii. Smacznego!

*Jeśli masz mało czasu, możesz również użyć gotowego ciasta francuskiego, rozwiń je i wykrój kwadraty (lub prostokąty), następnie ponakłuwaj je widelcem na całej powierzchni, ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw do nagrzanego do 180-200°C piekarnika, piecz około 10 -15 minut, po czym udekoruj serkiem i pomidorkami koktajlowymi jak wyżej. 




środa, 14 grudnia 2016

ŚWIĄTECZNA BÛCHE Z MASCARPONE I MIGDAŁAMI

 
Święta Bożego Narodzenia pełnią we Francji bardzo ważną rolę, choć z czasem zatraciły swój religijny charakter i stały się głównie świętami rodzinnymi. Niewielu Francuzów udaje się na pasterkę i zasiada do wigilijnej wieczerzy. Rodziny gromadzą się wokół świątecznego stołu najczęściej 25 grudnia. Obok wykwintnych przysmaków, takich jak ostrygi, langusty, ślimaki, przegrzebki, łosoś, indyk i kasztany, serwowanych z winem i szampanem, na wszystkich świątecznych stołach gości obowiązkowo bûche de Noël, czyli bożonarodzeniowe polano. Ten ulubiony świąteczny deser Francuzów nawiązuje do dawnej tradycji rozpalania w Wigilię w domowych kominkach dużej kłody drewna, która ogrzewała domy przez całe święta. Symbolizowała ona dobrobyt i zdrowie mieszkańców domu w Nowym Roku.
Francuska "świąteczna kłoda" do złudzenia przypomina polską roladę. Tradycyjna bûche de Noël jest przełożona kremem maślanym, ale dzisiaj zastępują ją często lżejsze kremy i musy o przeróżnych smakach: czekoladowym, waniliowym, owocowym, kasztanowym, tiramisu i wielu innych. Bûche de Noël występuje również w lżejszym wydaniu-  rolady lodowej. Mało kto robi świąteczną roladę samodzielnie, bo jej wykonanie jest dość czasochłonne, Francuzi kupują je na ogół w cukierniach, które oferują duży ich wybór.
Ja proponuję Wam dzisiaj prostą świąteczną roladę z mascarpone i karmelizowanymi migdałami. Życzę Wam wszystkim pięknych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia! Joyeux Noël!
   






  
Przygotowanie: 45 min.

Pieczenie: 10 min.

Chłodzenie: 2 godz.

 
Dla 6-8 osób

 

Składniki na biszkopt:

● 4 jajka

● 90 g cukru

● 90 g mąki pszennej

 
Składniki na krem:

● 30 cl śmietany kremówki

● 500 g serka mascarpone

● 50 g cukru pudru
 
1 łyżeczka ekstraktu migdałowego
 
Składniki na karmel:

125 g cukru

10 cl wody

 
Do dekoracji:

● ok. 15 całych, nieobranych migdałów

● srebrne perełki do posypania

 
Przygotowanie biszkoptu:

Rozgrzej piekarnik do temperatury 200°C.

Oddziel żółtka od  białek. Żółtka ubij z cukrem do białości. Dodaj mąkę, dokładnie wymieszaj. Białka ubij ze szczyptą soli na sztywną pianę. Delikatnie połącz z przygotowaną uprzednio masą. Uzyskaną masę wylej na dużą prostokątną blachę wyłożoną papierem do pieczenia, i rozsmaruj szpatułką, wyrównując powierzchnię. Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz około 10-15 minut.

Upieczone ciasto wyłóż na lekko wilgotną ściereczkę papierem do góry, oderwij delikatnie papier do pieczenia, i zwijaj biszkopt w rulon (razem ze ściereczką), wzdłuż dłuższego brzegu. Pozostaw do ostudzenia.

 
Przygotowanie kremu:

Schłodzoną śmietanę ubij na sztywno, dodając pod koniec ubijania cukier puder*. Mascarpone ubij trzepaczką**, połącz je z bitą  śmietaną, domieszaj ekstrakt migdałowy. Całość ubijaj aż do uzyskania jednolitego kremu. Wstaw na minimum 2 godziny do lodówki.***  

 
Przygotowanie karmelu :

Do rondelka z grubym dnem wlej 10 cl wody, wsyp cukier i podgrzewaj na małym ogniu, nie mieszając (możesz zamieszać karmel wyłącznie potrząsając rondelkiem), aż karmel nabierze złocistego koloru (około 10-15 minut). Na blacie rozłóż arkusz pergaminu, wysyp migdały, wylej na nie karmel, i obtocz je w nim, a kiedy karmel zastygnie, porozdzielaj migdały od siebie.

 
Biszkopt delikatnie rozwiń, nałóż na niego 3/4 kremu z mascarpone. Zwiń biszkopt i nożem zanurzonym w gorącej wodzie odetnij nierówne końce rolady. Następnie rozsmaruj równo resztę schłodzonego kremu z mascarpone na wierzchu ciasta i wygładź. Udekoruj bûche skarmelizowanymi migdałami i srebrnymi perełkami (możesz to zrobić tuż przed podaniem). Wstaw do schłodzenia na minimum dwie godziny.

*Najlepiej wstaw ją przed ubijaniem na około kwadrans do zamrażarki.

**Wyjmij mascarpone z lodówki co najmniej pół godziny przed użyciem.

***Możesz przygotować krem przed upieczeniem ciasta.
 
 

piątek, 9 grudnia 2016

ŚWIĄTECZNA ROLADA Z MALINAMI I BIAŁĄ CZEKOLADĄ


Bûche de Noël czyli „bożonarodzeniowe polano” to tradycyjne francuskie ciasto świąteczne. Dawniej we francuskich domach podpalano w Wigilię w kominku ogromną kłodę drewna, której ogień miał symbolizować dobrobyt i zdrowie w Nowym Roku. Wokół kominka zbierali się wszyscy mieszkańcy domu. W zależności od regionu, kłodę skrapiano wodą święconą, winem, mlekiem lub miodem.
W XIX wieku na świątecznych francuskich stołach zagościły ciasta nawiązujące do tej tradycji. Dawne bûches kształtem przypominały polano, dzisiejsze przypominają bardziej roladę. Rolady i ich nadzienia mogą mieć przeróżne smaki: czekoladowy, waniliowy, owocowy, kasztanowy, pistacjowy, kokosowy, tiramisu. Mogą być również podawane w postaci deseru lodowego. Ja proponuję Wam dzisiaj świąteczną roladę z malinami i białą czekoladą. Co prawda sezon na maliny już dawno się skończył, ale z powodzeniem możecie użyć mrożonych malin.
Pamiętajcie o tym, żeby ładnie ją podać, ponieważ to, co jest radością dla oczu jest również ucztą dla zmysłów.




Czas przygotowania: 40 min.

Czas pieczenia: 20 min.

Czas chłodzenia: 3 godz.

 
Dla 6-8 osób

 

Składniki na biszkopt:

● 60 g mąki pszennej

● 40 g skrobi lub mąki ziemniaczanej

● 4 jajka

● 100 g cukru + 2 łyżki

● 1 opakowanie cukru waniliowego

● 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

● 3 łyżki ciemnego rumu

● 20 g masła

● szczypta soli

 

Składniki na krem waniliowy (crème pâtissière):

● 125 g malin (świeżych lub mrożonych)

● 1 laska wanilii

● 50 cl mleka

● 4 żółtka

● 90 g cukru

● 60 g mąki pszennej

● 10 g miękkiego masła

● 20 cl śmietany kremówki

 

Składniki na polewę malinowo-czekoladową:

● 250 g białej czekolady

● 100 g malin + 25 g do dekoracji

● 10 cl śmietany kremówki

 

Przygotowanie biszkoptu:

Przygotuj syrop: w rondlu zagotuj 10 cl wody z 2 łyżkami cukru. Zdejmij z ognia, domieszaj rum.

Rozgrzej piekarnik do temperatury 200°C. Na blasze rozłóż arkusz papieru do pieczenia i posmaruj go masłem.

Żółtka ubij z cukrem i cukrem waniliowym do białości. Dodaj mąkę pszenną i skrobię ziemniaczaną wymieszane z proszkiem do pieczenia. Białka ubij ze szczyptą soli na sztywną pianę. Delikatnie połącz z przygotowaną uprzednio masą.

Wylej masę na dużą prostokątną blachę wyłożoną papierem do pieczenia, i rozsmaruj szpatułką na grubość około 1,5 cm, wyrównując powierzchnię. Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz około 10-15 minut.

 Upieczone ciasto wyłóż na lekko wilgotną ściereczkę papierem do góry, oderwij delikatnie papier do pieczenia, i zwijaj biszkopt od razu w rulon (razem ze ściereczką), wzdłuż dłuższego brzegu. Pozostaw do ostudzenia.

 
Przygotowanie kremu:

W rondlu zagotuj mleko z rozciętą wzdłuż laską wanilii i wyskrobanymi z niej ziarenkami. Po zagotowaniu zdejmij z ognia, po czym wyjmij laskę wanilii.

Żółtka ubij z 60 g cukru do białości. Dodaj mąkę, a następnie wlewaj powoli gorące mleko z wanilią, mieszając trzepaczką, po czym całość przelej do rondla, i gotuj przez chwilę na wolnym ogniu, cały czas mieszając, aż masa zgęstnieje. Zdejmij z ognia, dodaj masło, dokładnie wymieszaj. Odstaw do schłodzenia.

Kremówkę ubij na sztywno z 30 g cukru (przed ubijaniem najlepiej wstaw śmietanę na 10- 15 minut do zamrażarki), i delikatnie połącz z przestudzonym kremem. Przygotowany krem wstaw do lodówki.

 
Przygotowanie polewy malinowo-czekoladowej:

100 g malin zmiksuj i przetrzyj przez sito, aby pozbyć się pestek.

Białą czekoladę posiekaj, włóż do miski. W rondlu zagotuj śmietankę. Wlej ją na czekoladę., dobrze wymieszaj i dodaj malinowy sos.

Biszkopt delikatnie rozwiń, nasącz syropem przy pomocy łyżki, a następnie wyłóż na niego

krem waniliowy (crème pâtissière), dodaj 125g malin. Delikatnie zroluj biszkopt. Polej roladę przygotowaną polewą malinowo- czekoladową i odstaw do schłodzenia. Udekoruj pozostałymi malinami. Ja dodałam również do dekoracji małe listki werbeny.
 
 

czwartek, 1 grudnia 2016

ZDROWY SOK Z GRANATU, GREJPFRUTA I GRUSZEK


Dziś proponuję Wam niezwykle zdrowy koktajl skomponowany z soku z owoców granatu, grejpfruta i gruszek, dodatkowo wzbogacony o kiełki lucerny.
Warto przypomnieć, jak wiele składników cennych dla naszego zdrowia kryją w sobie te owoce, w szczególności owoc granatu, niedoceniony i mało popularny, a tak zdrowy! Granat naprawdę zasługuje na miano superowocu!

Owoc granatu już w średniowieczu był uznawany za owoc gwarantujący długowieczność. Jego główną zaletą jest duża zawartość antyoksydantów. W soku granatów jest ich trzykrotnie więcej niż w zielonej herbacie lub czerwonym winie. Wiele badań wykazało, że granat to jeden z najsilniejszych czynników profilaktyki antynowotworowej. Pity w dużych ilościach jest w stanie spowolnić wzrost komórek nowotworowych raka prostaty, a nawet sprowokować ich śmierć. Skutecznie zwalcza wolne rodniki, zapobiega procesom zapalnym, chorobom serca. Poprawia trawienie, działa odmładzająco na skórę. Łagodzi objawy menopauzy.

Gruszki to owoce o licznych wartościach odżywczych, jako jedne z nielicznych owoców zawierają jod, minerał regulujący funkcjonowanie tarczycy. W ich skład wchodzi również bor, minerał poprawiający pracę mózgu i zapobiegający utracie wapnia z kości, dlatego gruszki, zwłaszcza te dojrzałe, powinny jeść osoby narażone na osteoporozę.

Grejpfruty to źródło witaminy C i beta-karotenu, co pozwala na wzmocnienie odporności organizmu. Obniżają poziom cholesterolu, regulują ciśnienie, a tym samym są dobre na serce. Przyspieszają również przemianę materii. Zawierają silne przeciwutleniacze chroniące przed miażdżycą i nowotworami.

Kiełki lucerny są cennym źródłem witamin A, E, B, żelaza, wapnia, magnezu i fosforu, a także fitoestrogenów, naturalnych estrogenów, pomagających zwalczać symptomy menopauzy. Zapobiegają osteoporozie, nowotworom i chorobom serca. Wzmacniają kości, zęby i mięśnie. Są polecane wegetarianom, kobietom w okresie ciąży i karmienia, jak również osobom cierpiącym na reumatyzm i artretyzm. Wspomagają system odpornościowy, dzięki zawartości lecytyny poprawiają pamięć.



 
Przygotowanie: 5 min.

Dla 2-4 osób:

1 czerwony grejpfrut

2 dojrzałe i soczyste gruszki

2 dojrzałe owoce granatu

2 łyżki kiełków (np. lucerny)

4 kostki lodu


Gruszki umyj, osusz, obierz ze skórki, usuń gniazda nasienne, i pokrój je na małe kawałki.
Owoce granatu przetnij na pół i wyciśnij z nich sok.
Grejpfrut umyj, osusz, przetnij na pół i wyciśnij z niego sok.
Wrzuć do blendera kawałki gruszek, wlej sok z granatu i grejpfruta, dodaj kostki lodu i kiełki (jeśli wolisz, możesz udekorować nimi koktajl).
Zmiksuj całość aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Jeśli koktajl wydaje Ci się za gęsty, dodaj kostki lodu lub około 5 cl wody.
Wlej do szklanek i od razu podaj.


Źródło :  Cusine minceur pour les gourmands, wyd. Solar.
.