czwartek, 31 października 2024

KASZTANOWY DESER Z MLEKIEM I CYNAMONEM

 Kasztany to jeden z symboli jesieni, a we Francji pieczone kasztany to prawdziwa instytucja, ich subtelnemu, delikatnie słodkiemu smakowi trudno się oprzeć. W Polsce może nieco trudniej jest dostać kasztany jadalne, ale jeśli takie znajdziecie, to zachęcam Was do przygotowania ich w różnej postaci, np. pieczonych w piekarniku czy jako deser z mlekiem i cynamonem, na który przepis podaję Wam poniżej.

Z kasztanów można też przyrządzić smaczne zupy-kremy, np w połączeniu z grzybami smakują rewelacyjnie. Wyborne są też konfitury z kasztanów, glazurowane kasztany oraz desery i ciasta z dodatkiem kasztanów, a jako, że powoli zbliżają się święta, zajrzyjcie również do przepisu na przepyszną świąteczną bûche z kremem kasztanowym. Na wigilijny stół podaje się również tradycyjnie we Francji pieczoną gęś z kasztanami.

Jeśli zdecydujecie się na przygotowanie kasztanów pieczonych w piekarniku, to warto wiedzieć, że przed upieczeniem kasztanów należy je umyć i osuszyć, a następnie wykonać nacięcia w kształcie krzyża po wypukłej stronie.

Następnie należy umieścić je w gotującej wodzie na około kwadrans, co skróci czas pieczenia, a wreszcie ułożyc na blasze i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180-200 stopni, i piec przez około 15 minut. Podajemy je jeszcze gorące – kasztany pieczone są wtedy najsmaczniejsze.

A jeśli lubicie kasztany i macie ochotę wypróbować inne wcześniej opublikowane przeze mnie przepisy z ich udziałem, to zajrzyjcie na poniższe strony, znajdziecie na ich przepisy

 na świąteczne ciasto z kremem kasztanowym, ciasto kasztanowe z nutą cytrynową, krem dyniowo-kasztanowy z grzankami, i białą świąteczną bûche z kremem kasztanowym.
















Przygotowanie: 15min

Gotowanie: 30 min

Porcja dla 4 osób:

● 500 g jadalnych kasztanów

● 80 cl mleka

● 8 łyżek drobnego cukru

● 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

● 1 laska cynamonu (lub ½ łyżeczki mielonego cynamonu)

 

Przygotowanie:

Zagotuj mleko z cukrem i laską cynamonu w rondlu. Odstaw.

Kasztany ponacinaj nożem po wypukłej stronie na kształt krzyża. Zagotuj wodę, zanurz kasztany w gotującej wodzie i gotuj przez około 15 minut. Obierz kasztany ze skórki (podwójnej, gdyż pod twardą skorupką jest jeszcze jedna skórka, którą również należy usunąć).

Wrzuć je do mleka i gotuj przez około 25 minut, dodaj ekstrakt waniliowy, delikatnie wymieszaj.

Przełóż do miseczek lub głębokich talerzy i podaj.


środa, 9 października 2024

JESIENNA TERRINA Z GRZYBÓW

Sezon na grzyby trwa, a zatem czemu nie mielibyście przygotować jesiennej terriny wegańskiej, na którą przepis, łatwy do wykonania, podaję Wam poniżej. W skład tej terriny wchodzą głównie pieczarki i borowiki, ale możecie skomponować ją również, wedle własnej inspiracji, z innych leśnych grzybów.

































Przygotowanie: 20 min.

Chłodzenie: 3godz 30

Pieczenie: 5 min.

 

Porcja dla 6-8 osób :

● 400 g brązowych pieczarek

● 250 g białych pieczarek

● 15 g suszonych borowików

● 2 szalotki

● 1 ząbek czosnku

● 100 g śmietany roślinnej

● 1 łyżka słodkiego sosu sojowego

● 2 łyżki ziaren białego sezamu prażonego

● kilka gałązek estragonu

● 1 gałązka rozmarynu

● kilka ziaren kolorowego pieprzu

(mieszanka pieprzu czarnego, zielonego, białego i czerwonego)

● oliwa z oliwek

● sól, pieprz

 

Przygotowanie:

Namocz suszone borowki na 30 minut w 10 cl ciepłej wody, po czym odciśnij je, aby usunąć nadmiar wody i grubo posiekaj. Pieczarki obierz i drobno pokrój. Szalotki i czosnek obierz i drobno poszatkuj (z czosnku usuń uprzednio twardy rdzeń).

Na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju i podsmaż przez około 5-10 minut na małym ogniu szalotki, czosnek i drobno pokrojone grzyby, aż zmiękną (możesz dolać odrobinę wody). Zmiksuj całość ze śmietaną roślinną, sosem sojowym, uprażonymi ziarnami sezamu, drobno pokrojonym estragonem i rozmarynem aż do uzyskania gładkiej masy. Dopraw solą i pieprzem do smaku.

Przełóż masę do żaroodpornego naczynia do terriny lub do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównaj powierzchnię łyżką. Ułóż na wierzchu gałązki rozmarynu. Wstaw do schłodzenia na 3 godziny.











środa, 2 października 2024

ZUPA Z MAŁŻY W STYLU BOUILLABAISSE

    Tym razem pronuję Wam przepis na smakowitą zupę wzorowaną na prowansalskiej zupie rybnej serwowanej na południu Francji (słynie z niej Marsylia): bouillabaisse, ale tylko z udziałem małży i warzyw. Jest naprawdę pyszna, koniecznie wypróbujcie ten przepis, najlepiej przygotować ją oczywiście ze świeżych małży, ale w ostateczności możecie spróbować zrobić ją z mrożonych małży.
































Przygotowanie: 20 min

Gotowanie: 30 min.

Porcja dla 4 osób:

● 3 kg małży

●  5 pomidorów

● 2 białe części pora

● 2 cebule

● 1 ząbek czosnku

● połowa małego fenkuła

● ½ pęczka natki pietruszki

● 30 cl białego wytrawnego wina

● 1 doza safranu

● 4-5 gałązek tymianku

● 4 łyżki oliwy oliwek

● 15 cl śmietany kremówki

● sól, pieprz

 

Przygotowanie:

Oczyść małże pod bieżącą wodą. Wstaw do dużego garnka, wlej wino, dodaj obraną i drobno poszatkowaną cebulę, natkę pietruszki i drobno pokrojony fenkuł. Przykryj i gotuj przez około 5 minut na mocnym ogniu, aż małże się otworzą.

Odcedź małże, zachowując płyn z gotowania, przecedź go i odstaw.

Obierz i poszatkuj pozostałą cebulę i czosnek. Białe części pora dokładnie umyj i pokrój bardzo drobno. Rozgrzej oliwę na głębokiej patelni, dodaj czosnek i cebulę, podsmaż lekko, mieszając, wrzuć pora, pokrojone w kostkę pomidory, listki tymianku i szafran. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Dodaj płyn z gotowania małży. Gotuj na małym ogniu przez około 20 minut, na koniec domieszaj śmietanę. Dodaj małże, podgrzewaj jeszcze kilka minut. Podaj niezwłocznie zupę samą lub np. z tostowanym chlebem lub ryżem.